Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
zaprasza na obchody Tygodnia Bibliotek w dniach 8-15 maja.
To wspaniała okazja, aby wspólnie celebrować to wyjątkowe święto
bibliotekarzy i bibliotek.
8.05 (czwartek)
10.00-14.00 – Kiermasz książek „Dajmy książkom drugie życie” – dziedziniec BUP
12.00 – wernisaż wystawy „Książki i kreski – dialog przestrzeni. Urban Sketching – sztuka bycia tu i teraz”, hol główny
Prezentacja prac członków Urban Sketchers, którzy w lutym i kwietniu starali się uwiecznić w swoich szkicownikach piękne wnętrza Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
12.30 – wykład Urban sketching: więcej niż hobby? – Justyna Wojnowska – czytelnia NOVA
Wykład poświęcony międzynarodowemu ruchowi artystycznemu Urban Sketchers, który łączy tysiące ludzi z całego świata. Spotkanie poprowadziJustyna Wojnowska – urban sketcherka i organizatorka wydarzeń artystycznych, która od lat tworzy w podróży, i z pasją opowiada o swojej przygodzie z miejskim szkicowaniem.
17.00 – promocja książki “Od Townsona do Conradów. Brytyjczycy w Tatrach i o Tatrach w długim wieku dziewiętnastym”, autor Krzysztof Marchlewicz – Czytelnia NOVA
Wkład mieszkańców Wysp Brytyjskich w eksplorację Tatr jest powszechnie znany. Wystarczy wspomnieć Johna Balla czy wymienionego w tytule książki Roberta Townsona – prekursorów współczesnego taternictwa. Jednak Brytyjczycy pod Tatrami to nie tylko wspinacze, lecz także turyści, którzy w swoich podróżach po Europie odwiedzali egzotyczne dla nich rejony najwyższych gór Karpat, poznawali lokalną kulturę i przyrodę. Wszyscy ci podróżnicy zostawili wiele ciekawych dokumentów, tekstów i dzieł sztuki, z których autor niniejszej książki utkał niezwykłą opowieść o Tatrach przełomu wieków XIX i XX. Tym ciekawszą, że pisaną z zupełnie innej perspektywy, niż zwykliśmy jako Polacy przyjmować.
12.05 (poniedziałek)
18.00 – wernisaż wystawy – „A4 Open Call” – Galeria BUP
Wernisaż wystawy będącej prezentacją prac nagrodzonych w konkursie „A4 Open Call” organizowanym przez Sama J. Gardnera – amerykańskiego artystę multidyscyplinarnego.
13.05 (wtorek)
13.00 – wykład dr Anny Michniuk „Fake news – myślę, więc sprawdzam” – Czytelnia NOVA
W świecie pełnym fake newsów i cyfrowych manipulacji kluczowe staje się krytyczne myślenie i umiejętność weryfikowania informacji. Dezinformacja, często powiązana z technikami socjotechnicznymi takimi jak phishing, może prowadzić nie tylko do błędnych przekonań, ale też realnych strat – finansowych i wizerunkowych. Coraz częściej to nie brak wiedzy, lecz nieuwaga i zaufanie do pozornie wiarygodnych źródeł stają się przyczyną zagrożeń. Dlatego postawa „myślę, więc sprawdzam” powinna być fundamentem świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w życiu informacyjnym współczesnego świata. W wystąpieniu przedstawione zostaną mechanizmy działania fake newsów i phishingu. Prelegentka pokaże, jak je rozpoznawać oraz przedstawi praktyczne sposoby na ochronę przed dezinformacją i oszustwami w sieci.
17.00 – pokaz węgierskiego wynalazku: kostki Rubika – Czytelnia NOVA
Mistrzowie profesjonalnego układania kostki Rubika Szabolcs Szántai i Gábor Slezák opowiedzą o węgierskim wynalazku kostki Rubika, i pokażą swoje umiejętności układania jej na różne sposoby. Zademonstrują m.in. jak w kilka sekund ułożyć tradycyjną kostkę Rubika 3x3x3, a także w jaki sposób ułożyć kostkę Rubika jedną ręką, a nawet z zakrytymi oczami. Wprowadzą nas również w tajniki układania kostek Rubika o innych kształtach, na przykład kostki 4x4x4, 7x7x7 albo piramidy Rubika. Na końcu pokazu będzie możliwość wzięcia udziału w konkursie układania. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
15.05 (czwartek)
13.00 – wernisaż wystawy „Stefan Zweig. Pisarz, obywatel świata” – Salon za Filarem
Wystawa zorganizowana w ramach jubileuszu 35-lecia Ośrodka Kultury Austriackiej UAM, we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie oraz z Biblioteką Uniwersytecka w Poznaniu.
Stefan Zweig (1881–1942) po dziś dzień jest jednym z najchętniej czytywanych na całym świecie autorów niemieckojęzycznych. Istotnym fundamentem jego sukcesu była z pewnością oplatająca cały świat sieć powiązanych z jego osobą wydawnictw, tłumaczy i tłumaczek oraz intelektualistów, jaką stworzył i którą pielęgnował. Nie tylko produktywność Zweiga była niebywała, pisarz pozostawał również sprawnym agentem swoich własnych dzieł, czego dowodzą materiały z jego spuścizny.
Serdecznie zapraszamy!
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. F. Ratajczaka 38/40
więcej informacji na stronie https://lib.amu.edu.pl/xxii-ogolnopolski-tydzien-bibliotek-2025/
