Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej

Plakat promujący Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2025, odbywający się w dniach 10-13 kwietnia. Na żółtym tle widoczne są rysunkowe postacie kozłów, a w centralnej części umieszczony jest tytuł wydarzenia zapisany w stylizowanej czcionce: „Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej”
Posłuchaj wpisu


10-13 kwietnia 2025 odbędzie się ósma edycja Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, organizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu i Fundację Instytut Kultury Popularnej we współpracy z Pracownią Komiksu i Powieści Graficznych UAP, Biblioteką Raczyńskich, Barakiem Kultury oraz Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Jest to jedna z największych imprez komiksowych w Polsce, łącząca w sobie naukowy namysł nad komiksem z dobrą zabawą.

Jak co roku w ramach festiwalu odbędą się:

10-11 kwietnia

– konferencja naukowa, tym razem poświęcona polskiemu komiksowi fantastycznemu, w której wezmą udział najważniejsi polscy badacze sztuki komiksowej (m.in. prof. Jerzy Szyłak, dr Adam Rusek, prof. Wojciech Birek), a także znawca komiksu środkowoeuropejskiego Tomáš Prokůpek.

12-13 kwietnia

– prelekcje (wszystkie odbędą się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu), podzielone na bloki tematyczne: superbohaterski, mangowy, horror i postapo, a także Comic Connections – w ramach którego odbędą się spotkania z gośćmi z Węgier, Czech, Niemiec, Łotwy, Słowacji, Izraela i Belgii.

– spotkania autorskie m.in. z Kasią Nie, Kasią Mazur, Nikolą Kucharską, Mateuszem Skutnikiem i Wojciechem Stefańcem,

– warsztaty dla najmłodszych i tych trochę starszych fanów komiksu, które zostaną poprowadzone przez Annę Malikowską, Kasię Nie, Dominika Szcześniaka, Tomasza Kontnego i Nikolę Kucharską oraz przez studentów Uniwersytetu Artystycznego – na warsztaty obowiązują zapisy,

– wystawy: twórczości Bogusława Polcha, prac Krystyny Wójcik (we współpracy z Muzeum Komiksu), Mateusza Leszczyńskiego oraz Tomasza Kontnego (wszystkie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu), kobiecych debiutów (Barak Kultury), Mikołaja Tkacza (piętro Wydziału Grafiki UAP), Nikoli Kucharskiej (Biblioteka Raczyńskich), a także komiksu węgierskiego w Collegium Maius,

– giełda komiksów w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz minigiełda studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

– gra miejska polegająca na kompletowaniu pieczątek układających się w minikomiks; dla wszystkich, którzy ukończą grę, przewidziane są dodatkowe gratisy.

Udostępnij wpis:
Logo UAM w kolorze granatowym przedstawiające orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami oraz napis UAM poniżej
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.